Lojistik Vaka Yönetimi Platformu

1,5 milyon kişinin hayatına değen

Konu başlıklarına göre kurallar, 

organizasyon yapınıza göre iş akışları tanımlama

Neden Simply Delivery Platformu?

1

2

3

4

Müşteri vakalarının tek ekrandan yönetimi

Organizasyon yapısına göre iş akışı tanımlama 

ve rolleri belirleme

Kolay kural 

tanımlama

Müşteri listelerinin tek ekrandan yönetimi

Müşterilere ait vakaları ayrı ekranlardan yönetmeye ve vakit kaybetmeye son!

Görev ve organizasyon yapısına göre akışları tanımlamak ve iş emri atamak, kullanıcıları ve rolleri belirlemek çok kolay.

Konu başlıklarına özel kurallar tanımlamayı sağlayan esnek platform.

Müşteri Listesi ekranından tüm müşteriler görüntülenebilir, düzenlenebilir, deaktive edilebilir veya müşteri detay ekranına gidilebilir.

Yeni müşteriler tanımlanabilir, dış ortamdan içeri aktarılabilir.

5

6

7

8

BTK 

entegrasyonu

Mevcut arayüzleri

destekleme

Kargo takip

sorgulama

Sikayetvar.com

entegrasyonu

Hangi CRM altyapısını kullanırsanız kullanın, Simply Delivery’e entegre ederek kargo takip sorgulaması yapmak çok kolay.

Sahada kullandığınız arayüzleri değiştirmeden, Simply Delivery ihtiyacınız olan tüm işi yapar, saha organizasyonunuza alıştıkları ekranlardan yansıtır.

Simply Delivery, Bilgi Teknolojileri Kurumu ile çift taraflı entegrasyonla çalışmaktadır. Konu başlıkları ve BTK sonuç kodları sisteme entegredir.

sikayetvar.com’da yer alan müşteri ve şikayet talepleri, vaka ve kargo numaralarından eşleşerek otomatik olarak Simply Delivery ekranlarına gelir, böylece müşterinize her kanaldan tatmin edici hizmet vermenizi sağlar.

Modern Teknolojik Mimariyle Tasarlanmış Yapı

Web Tabanlı Erişim 

Modern Kullanıcı Arayüzü

BTK Uyumlu Verimli ve Esnek Entegrasyon Altyapısı 

Dinamik İş Kuralı Yönetimi 

Lojistik Operasyonunuzu daha iyi yönetmek için Simply Delivery çözümünü yakından tanımak ister misiniz?

İletişim Formu 

Onaylıyorum.

Teleperformance Hakkında 

Teleperformance'ta her etkileşim, insanların yaşamlarında fark yaratmak için bir fırsattır.


Penetre ettiği ülke sayısı, sunduğu dil çeşitliliği ve çalışan sayısı açısından dünyanın lider müşteri ve deneyim yönetimi dış kaynak hizmet sağlayıcısı Teleperformance, 40 yılı aşkın süredir dünyanın en başarılı şirketlerini müşterileriyle buluşturuyor. %70'i evden olmak üzere 420.000 çalışanımızla 88 ülkeden 170’in üzerinde pazarda 1.000’den fazla müşterimize 265 dil ve lehçede hizmet sağlıyoruz.


Teknolojik gücü ve insan odağı yaklaşımımızla teknoloji sayesinde yeni ve çevik çalışma yolları yaratılırken, etkileşim uzmanlarımızın empati yeteneği, kişiselleştirilmiş iletişim becerileri ve daha da önemlisi işlerine olan tutkuları ile benzersiz etkileşimler kurmaya kararlıyız.


Müşteri deneyim yönetimi, arka ofis hizmetleri ve iş süreci bilgi hizmetleri gibi yüksek katma değerli geniş çözümler tek bir çatı altında toplanmıştır. Müşteri hizmetleri, müşteri kazanımı (telepazarlama & telesatış), teknik destek, alacaklar yönetimi, BPO, sosyal medya, içerik denetimi, danışmanlık hizmetleri, gelişmiş analizler ve akıllı otomasyon programları ile dünyanın dört bir yanındaki uluslararası şirketlere daha iyi müşteri deneyimi, daha fazla satış ve daha doğru risk yönetimi sunuyoruz.


Türkiye'de İstanbul, Uşak, Antalya, Balıkesir, Diyarbakır ve İzmir’de konumlanan 7 kampüsümüzde 150’den fazla markamızın bütünleşik çok kanallı müşteri deneyimi yönetimi ihtiyaçlarını 8.000+ etkileşim uzmanından oluşan ekibimizle Türkçe’nin yanı sıra başta Almanca, İngilizce, Felemenkçe ve Arapça olmak üzere 20 dilde karşılıyoruz. Türkiye’de çok dilli hizmet sunan müşteri deneyim merkezleri içinde lider konumdayız.

Copyright © 2022. All rights reserved.